Nägin ilmavalgust 1970. aasta talvel. Olen kogenud mitmeid suhteid, nendega seotud valusid, lahkumisi, pettumusi, üksindust, enese väe kaotamist, kurbust ja hirme, aga ka suuri rõõme, armastust, lootust, enese leidmist ja rahulikku õnne. Mulle on sündinud neli erineva saatuse ja loomuga last – pojad on juba suured, üks tütar päris pisike ja teine tütar on juba aastaid taevas ingliks.

Tänase päevani on minus loominguline ind anda oma elukogemus tööalaselt edasi teraapias, loengutes ja raamatuis.

Kogemus terapeudina:

• 1997 – tänaseni psühholoogilise nõustamise, holistilise- ja pereteraapia praksis
• 1998 – 1999 Tallinna Psühhiaatriahaigla – esmaste psühhooside osakond, praktika
• 1999 Kestva Psüühikahäirega Inimeste Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskus, koolitaja
• 2001 – 2003 Raasiku valla pereterapeut
• 2008 – tänaseni Holistika Instituut, perekonna psühhoteraapia lektor
• 2009 Koolitussarja „Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma“ looja. Loe koolitustest ja seal käsitletavaist naiste arhetüüpidest lähemalt siit.
*2017 – tänaseni Vikerraadio perekonnaelu käsitleva saatesarja "Peresaade" looja ja saatejuht
*2018 – tänaseni ajakirja "Edasi" kolumnist

Ma armastan väga oma tööd psühhoterapeudina – on erakordne privileeg õppida tundma inimese sisemaailma. Mõnikord on terapeut hingehoidja, kellele end tühjaks rääkida. Teinekord aga kogemustega teejuht, kelle abil muuta enda mõtlemist, käitumist ja suhtemustreid või jõuda lähemale kellegi teise mõistmisele.


Ma ise ei kujunda oma arvamust inimese kohta lugedes tema CV’d. See näitab vaid läbitud koole, ent ei anna mingit teadmist, mis sealt koolist külge hakkas. Samuti ei anna see loetelu kunagi mingit ülevaadet inimese väärtushinnangute, maailmavaate, eetika, lahkuse, loovuse, huumorimeele ja elukogemuse kohta. Just viimatinimetatud omadused kirjeldavad minu silmis inimest. Aga hea tava ja ammused traditsioonid nõuavad ka oma elulooliste andmete avaldamist. Olgu need siis välja toodud.


Koolid:

• 1977 – 1988 Tallinna 21. Keskkool
• 1988 – 1993 Tartu Ülikool – humanitaarteaduste magister
• 1995 – 2000 Professionaalse Psühholoogia Erakool – psühholoogiline nõustaja
• 1998 – 2001 Perekonna psühhoteraapia väljaõpe – pereterapeut

Ebatraditsioonilised/maailmavaadet muutnud koolitused:

• 2003 – 2006 Holistika Instituut – holistiline regressiooniteraapia,
• 2009 – 2011 Larissa Renari Akadeemia – naiselikkuse meistriklassid

Psühholoogilise hingeabi pakkumine on valdkond, mis võimaldab ja samas ka nõuab elukestvat õpet. Olen kogu terapeudina töötamise aja jooksul läbinud igal aastal mitmeid lühikesi täiendkoolitusi, nende siin loetlemine läheks pikaks. Viimased väga head täiendused 2015. aastal olid hollandlaste poolt loodud nõustamisprogrammi "Dialoog laste nimel" koolitus, kus õpetati nõustama kõrge konfliktitasemega vanemaid, et tõsta vanemate teadlikkust nende tülide mõjust laste psüühikale, professor Maurizio Andolfi meistriklass “Individuaalne, paari- ja pereteraapia: kuidas valida parim?”, 2016 aastal läbitud "Teadveloleku" (Mindfulness'i) ja 2019 "Enesehoolivuse" kursus, mida juhendas Anni Kuusik.

Muu töökogemus:

• 1991 – 1996 EBS, inglise keele õppejõud
• 1997 – 1998 Tallinna Lauluväljak, projektijuht

Ühiskondlik tegevus:

2006 – 2018 Heateo Sihtasutus, partner
2007 - 2011 RaM Kooli vanematekogu liige


Viimastel aastatel on mind hakanud paeluma kirjutamine teemadel, mida terapeudiametis sageli kohtan. Öeldakse, et inimene pidavat uurima ikka neid valdkondi, kus tal endal arenguruumi. 2015 aastal ilmus minu esimene, naise elutervet sisemaailma analüüsiv raamat „Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma“. Väeline naine on jumaliku loomingu kauneim meistritöö. Kuidas elada oma elu nii, et elurõõm ja sära naises aastatega ei tuhmuks, et väge tuleks vanusega juurde? See on tõeline kunst ja minu jaoks igihaljas teema ka peale raamatu valmimist.

2016 aastal sai kaante vahele „Eluterve kärgpere käsiraamat“. Tänase maailma õnneotsingud lubavad minna teisele suhteringile. Pereterapeudina näen paraku liig sageli olukorda, kus ühe vanema nõudmisel peab teine vanem taanduma lapse kasvatamisest või muutub tänu enda eemaldumisele marginaalseks isikuks lapse elus. Selle tulemusena kannatab lapse minapilt ja enesehinnang. Soovitused, mis siis on lahkuminekujärgselt ja uue pere tekkides lapse jaoks parim nii elukorralduslikult kui suhete valdkonnas, said elust enesest võetud lugudega pikitud raamatuks.

2017 koostasin "Aasta eredad hetked. 5 aasta logiraamat". See on tegelikult üks tühi instruktsioonidega logiraamat, kuhu saab ise sisse kanda on jooksva aasta eredamad hetked. V
ähemalt kord aastas võiks kirkamad hetked ju kuidagi jäädvustada. Kuhugi võiks üles tähendada, millised olid möödunud aasta rõõmud, õppetunnid, head ja halvad kogemused. Natuke mõtisklemist aasta üle teeb head. Selle käigus võib näiteks välja valida Sinu elus sel aastal kõige olulisema inimese. Sinu Aasta Inimese. Aasta Ora tiitel väärib ka välja jagamist. Kui keegi või miski on ikka valmistanud tõsist tuska. Aga kes oli selle aasta uustulnuk? Kuhu reisisid?  Ära mitte loodagi, et Su mälu seda kolm aastat hiljem adekvaatselt meenutada suudab. Viimased 12 kuud on ehk siiski veel piisavalt selgelt meeles. Küll on aga viie aasta tagust kokkuvõtet tulevikus põnev lugeda, ahhaa-elamused on kindlustatud.